Zabieg laserowego zamykania naczynek
Na pewno nieraz słyszymy o różnych nowinkach, które wprowadza medycyna estetyczna w celu poprawienia zdrowia i wyglądu skóry. Zamykanie naczynek za pomocą lasera to zabieg, który przeprowadza się już od dawna, z roku na rok jednak decyduje się na niego coraz więcej osób. Najpopularniejsze miejsce zabiegu to twarz, ale z powodzeniem przeprowadza się go na nogach oraz szyi.
Na czym polega laserowy zabieg zamykania naczynek?
Aby zamknąć naczynka krwionośne przy pomocy wiązki lasera, trzeba naświetlać zmienioną chorobowo skórę falami o odpowiedniej długości. Temperatura krwi wzrasta, a naczynko się obkurcza i zamyka. Taka zmiana jest trwała. Długość fal powinna być tak dobrana, żeby podgrzała tylko krew w naczynku, a nie sąsiednie tkanki. Jednak dla uzyskania optymalnego efektu, można zabieg powtórzyć 2 lub 3 razy w kilkumiesięcznym odstępie czasowym.
Jak zwykle przebiega zabieg?
Jeżeli planujemy przeprowadzić laserowe zamykanie naczynek, musimy przedtem udać się do lekarza, który dokładnie zbada rodzaj zmian. Zwraca się wtedy uwagę na ich wielkość, ilość i barwę. Wszelkie dane wprowadzane są do komputera i następnie otrzymywane są parametry dotyczące długości fal lasera, ilości impulsów i przerw między nimi oraz rodzaju filtra.
Przed samym zabiegiem na pewno zostaniemy poddani próbie laserowej, której zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie czy parametry są dla nas odpowiednie. Podczas właściwego zabiegu, energię lasera pochłania hemoglobina. Krew w ten sposób zostaje podgrzana i niszczy naczynko od środka. Tak potraktowana tkanka po jakimś czasie zostanie „rozpuszczona” przez organizm i z niego wydalona.
Laserowe usuwanie naczynek to kilka etapów: najpierw oczyszczana jest skóra (za pomocą zmywania lub peelingu). Nasze oczy podczas zabiegu muszą być chronione specjalnymi okularami. Po spełnieniu tych warunków lekarz przystępuje do głównych czynności, czyli do wypalania zbyt dużych naczynek.
Jakiego rodzaju choroby i defekty można leczyć tego typu zabiegami?
Decydując się na zabieg laserowego zamykania naczynek, zazwyczaj kierujemy się względami estetycznymi. Nie mniej jednak laserem można wyleczyć także inne choroby dermatologiczne. Główne wskazania do zabiegu to:
- Trądzik różowaty,
- Rumień,
- Różnego rodzaju naczyniaki,
- Średnie i płytkie zmarszczki,
- Wyraźnie widoczne płytko osadzone naczynka,
- Wiotkość skóry.
Efekty leczenia są widoczne niemal od razu. Zauważalna jest redukcja wielkości naczynek oraz rumienia. W przypadku trądzika różowatego w znacznym stopniu zmniejsza się widoczność zmian. Poprawa jest trwała, a ewentualne powtórki w przyszłości spowodowane są zazwyczaj powstawaniem nowych zmian.
Może spodobać Ci się również:
Idealna sylwetka to marzenie nie jednej osoby. Dosyć często spotykanym problemem, jeżeli chodzi o wygląd, jest brzuch, który zazwyczaj nie jest taki, jak byśmy tego, chcieli. Co zrobić, żeby pozbyć…
Czytaj więcej