sobota, 27 lipca 2024r.

Jakie są maszyny rolnicze? Maszyny rolnicze – nazwy

Jakie są maszyny rolnicze? Maszyny rolnicze - nazwy

Maszyny rolnicze to obecnie sprzęt, bez którego na świecie zapanowałby po prostu permanentny głód. Używane są we wszystkich aspektach związanych z uprawami rolnymi oraz w hodowli zwierząt, a podzielić je można na samobieżne oraz współpracujące z ciągnikiem rolniczym. Producenci maszyn rolniczych na całym świecie prześcigają się w unowocześnianiu i usprawnianiu pracy na roli, a najlepsze gospodarstwa rolne prowadzą produkcję niemalże całkowicie zmechanizowaną.

Maszyny rolnicze współpracujące z ciągnikiem rolniczym

W niektórych przypadkach jest to bardziej sprzęt rolniczy albo narzędzie aniżeli maszyna, które podczepia się do ciągnika rolniczego w celu umożliwienia jego pracy. Do tej kategorii należą:

  • pługi – obecnie wieloskibowe, służą do orki i podorywki;
  • glebogryzarki – służą do spulchniania gleby;
  • brony – rozdrabnianie gleby po orce, w celu umożliwienia zasiewu;
  • siewniki – umożliwiają równomierny wysiew nasion na pożądanej głębokości;
  • agregaty uprawowe – nowoczesna maszyna spełniająca rolę kultywatora, glebogryzarki i brony;
  • prasy – zbierają, formują i wiążą w bele lub sześciany siano, słomę albo zielonkę;
  • rozrzutniki obornika – równomiernie rozrzucają nawóz organiczny po polu;
  • sieczkarnie samojezdne – zbierają zielonkę bezpośrednio z pól, rozdrabniając ją i przygotowując na paszę;
  • opryskiwacze – rozpylają na uprawach lub w sadach środki ochrony roślin i nawozy;
  • sadzarki – pełnią rolę podobną do siewników, z tą różnicą, że nie wysiewają nasion, ale rozsady, młode drzewka albo rośliny bulwiaste.

Oprócz wymienionych, ciągnika do umożliwienia pracy potrzebują także takie maszyny rolnicze, jak rozsiewacze nawozów, snopowiązałki, kosiarki, kopaczki, przetrząsaczo-zgrabiarki, czy również przyczepy rolnicze. Przy wyborze odpowiedniej maszyny do posiadanego ciągnika lub też na odwrót, najlepiej doradzi dobry dealer maszyn rolniczych.

Maszyny rolnicze samojezdne

Są to pojazdy posiadające własny napęd, a najprostszym z nich jest oczywiście ciągnik. Oprócz niego, w gospodarstwach rolnych najczęściej spotykane są:

  • kombajny zbożowe – przystosowane do zżęcia zboża oraz wymłócenia go podczas jazdy. Kombajn pełni również funkcję snopowiązałki, paczki ze słomą układając za sobą na polu, a zboże poprzez podajnik przeładowując na jadącą obok przyczepę.
  • kombajny ziemniaczane – wykopują ziemniaki, oddzielając je od kamieni i ziemi, a następnie przetransportowują płody na przyczepę obok albo przechowują w zbiorniku.

Oprócz nich spotyka się również kombajny buraczane, wykorzystywane przy zbiorach buraków cukrowych, czy rolnicze do zbioru zbóż i innych roślin, jak również kombajny do zbioru roślin strączkowych. Oprócz nich do maszyn samojezdnych zalicza się również wozy asenizacyjne, służące do pobierania i wylewania na pola gnojówki oraz całą grupę różnorakich ładowarek. Te ostatnie są wyposażone w wymienne wysięgniki, tzw. chwytaki, które umożliwiają ładowanie, rozrzucanie, przewożenie albo chwytanie (np. kłód drewna).

Może spodobać Ci się również:

photo 1541412094143 627a222be46dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Kiedy można zacząć robić prawo jazdy?

1 listopada 2022

Za kierownicą samochodu osobowego mogą zasiąść osoby pełnoletnie, które mają prawo jazdy. Nie każdy jednak wie, że do szkoły nauki jazdy można udać się nieco wcześniej. Dzięki temu możemy znacznie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady