wtorek, 25 czerwca 2024r.

Jakie są maszyny rolnicze? Maszyny rolnicze – nazwy

Jakie są maszyny rolnicze? Maszyny rolnicze - nazwy

Maszyny rolnicze to obecnie sprzęt, bez którego na świecie zapanowałby po prostu permanentny głód. Używane są we wszystkich aspektach związanych z uprawami rolnymi oraz w hodowli zwierząt, a podzielić je można na samobieżne oraz współpracujące z ciągnikiem rolniczym. Producenci maszyn rolniczych na całym świecie prześcigają się w unowocześnianiu i usprawnianiu pracy na roli, a najlepsze gospodarstwa rolne prowadzą produkcję niemalże całkowicie zmechanizowaną.

Maszyny rolnicze współpracujące z ciągnikiem rolniczym

W niektórych przypadkach jest to bardziej sprzęt rolniczy albo narzędzie aniżeli maszyna, które podczepia się do ciągnika rolniczego w celu umożliwienia jego pracy. Do tej kategorii należą:

 • pługi – obecnie wieloskibowe, służą do orki i podorywki;
 • glebogryzarki – służą do spulchniania gleby;
 • brony – rozdrabnianie gleby po orce, w celu umożliwienia zasiewu;
 • siewniki – umożliwiają równomierny wysiew nasion na pożądanej głębokości;
 • agregaty uprawowe – nowoczesna maszyna spełniająca rolę kultywatora, glebogryzarki i brony;
 • prasy – zbierają, formują i wiążą w bele lub sześciany siano, słomę albo zielonkę;
 • rozrzutniki obornika – równomiernie rozrzucają nawóz organiczny po polu;
 • sieczkarnie samojezdne – zbierają zielonkę bezpośrednio z pól, rozdrabniając ją i przygotowując na paszę;
 • opryskiwacze – rozpylają na uprawach lub w sadach środki ochrony roślin i nawozy;
 • sadzarki – pełnią rolę podobną do siewników, z tą różnicą, że nie wysiewają nasion, ale rozsady, młode drzewka albo rośliny bulwiaste.

Oprócz wymienionych, ciągnika do umożliwienia pracy potrzebują także takie maszyny rolnicze, jak rozsiewacze nawozów, snopowiązałki, kosiarki, kopaczki, przetrząsaczo-zgrabiarki, czy również przyczepy rolnicze. Przy wyborze odpowiedniej maszyny do posiadanego ciągnika lub też na odwrót, najlepiej doradzi dobry dealer maszyn rolniczych.

Maszyny rolnicze samojezdne

Są to pojazdy posiadające własny napęd, a najprostszym z nich jest oczywiście ciągnik. Oprócz niego, w gospodarstwach rolnych najczęściej spotykane są:

 • kombajny zbożowe – przystosowane do zżęcia zboża oraz wymłócenia go podczas jazdy. Kombajn pełni również funkcję snopowiązałki, paczki ze słomą układając za sobą na polu, a zboże poprzez podajnik przeładowując na jadącą obok przyczepę.
 • kombajny ziemniaczane – wykopują ziemniaki, oddzielając je od kamieni i ziemi, a następnie przetransportowują płody na przyczepę obok albo przechowują w zbiorniku.

Oprócz nich spotyka się również kombajny buraczane, wykorzystywane przy zbiorach buraków cukrowych, czy rolnicze do zbioru zbóż i innych roślin, jak również kombajny do zbioru roślin strączkowych. Oprócz nich do maszyn samojezdnych zalicza się również wozy asenizacyjne, służące do pobierania i wylewania na pola gnojówki oraz całą grupę różnorakich ładowarek. Te ostatnie są wyposażone w wymienne wysięgniki, tzw. chwytaki, które umożliwiają ładowanie, rozrzucanie, przewożenie albo chwytanie (np. kłód drewna).

Może spodobać Ci się również:

nhia moua jQYofLnS0TI unsplash

Periodontolog – co leczy? Kto to jest?

7 maja 2020

Periodontologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, czyli tych tkanek, które otaczają zęby. Przyzębie jest odpowiedzialne za utrzymywanie zębów w zębodole, jak również chroni je przed zakażeniem. W…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady