sobota, 27 kwietnia 2024r.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

leczenie kanaowe na czym polega

Zdarza się, że utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym nie są wystarczającym sposobem, aby zachować zęby w doskonałej kondycji i zdrowiu. Niekiedy pacjenci zmuszeni są do podjęcia specjalistycznego leczenia kanałowego, wokół którego pojawiło się dotychczas sporo mitów, jakie wywołują przerażenie i niechęć. Niestety nieleczona próchnica i wieloletnie zaniedbania prowadzą do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, dla którego jedynym rozwiązanie jest właśnie odpowiednie leczenie kanałowe.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nazywane jest inaczej leczeniem endodontycznym. Kiedyś zajmowało ono sporo czasu i było zdecydowanie nieprzyjemne, a sami pacjenci woleli usunąć ząb, niż podjąć próbę jego wyleczenia. To zdecydowany błąd, który ma wiele negatywnych skutków zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody. Twarz prezentuje się zupełnie inaczej, gdy występują braki w uzębieniu – jest nieco zdeformowana, prezentuje się starzej i smutniej. Jednak większym problemem jest wpływ m.in. na zaburzenia układu trawiennego. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega leczenie kanałowe i przekonać się do niego, walcząc o każdy ząb.

Kluczową kwestią podczas leczenia jest usunięcie z zęba tych tkanek, które zostały chorobowo uszkodzone. Miazga jest niezwykle mocno unerwiona, dlatego też musi zostać całkowicie usunięta. Po wykonaniu tej czynności, wnętrze zęba jest bardzo dokładnie dezynfekowane, a następnie wypełnione specjalnymi materiałami zabezpieczającymi. Ma to na celu uszczelnienie zęba i zapobieganie rozwojowi bakterii. Skuteczność leczenia kanałowego wynosi aż 95%, a ból podczas całego procesu jest zdecydowanie mniejszy za sprawą nowoczesnych technologii stosowanych w dentystyce.

Kiedy konieczne jest zdecydowanie się na leczenie kanałowe?

Istnieje kilka głównych przyczyn, które powodują, że leczenie kanałowe zęba jest wprost koniecznością. Bardzo częstym objawem, na który uskarżają się pacjenci, jest długotrwały, dotkliwy ból, jaki pojawia się samoistnie i wielokrotnie nie pozwalają w spokojnym wykonywaniu codziennych czynności. Wtedy też okazuje się, że konieczne jest rozpoczęcie leczenia kanałowego.

Do przypadków, podczas których należy zdecydować się na tę właśnie formę leczenia, zalicza się:

  • rozległy proces próchnicowy, jaki prowadzi do stanu zapalnego miazgi zęba
  • martwicę miazgi zębowej
  • próchnicę wtórną
  • odsłonięcie miazgi zęba w wyniku urazów
  • niepoprawne wykonanie wypełnienie czy uzupełnienia protetycznego, które powoduje mikrourazy
  • złe nawyki, np. gryzienie długopisów
  • bodźce termiczne, świetlne oraz radioaktywne, jakie stanowią przyczynę dla stanu zapalnego zęba

Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe można wykonywać zarówno u dzieci na zębach mlecznych, jak i u dorosłych na zębach stałych.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Nie da się ukryć, że leczenie kanałowe nie należy do najbardziej komfortowych zabiegów, jednak jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to metoda w zupełności bezbolesna. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci nie powinni odczuwać żadnych dolegliwości związanych z nieprzyjemnym bólem. Wyjątkiem może być sytuacja, w której stan zapalny miazgi zęba jest rozległy. Wtedy też nie da się całkowicie opanować go znieczuleniem.

Warto pamiętać także o tym, że ząb pozbawiany jest miazgi, czyli niezwykle unerwionej tkanki. Przewodzi ona impulsy bólowe, dlatego po jej usunięciu pacjenci nie odczuwają bólu. Jedyne co może się zdarzyć po samym zabiegu, to krótkotrwała nadwrażliwość. Jeśli będzie utrzymywać się przez długi czas, jest to znak, że stan zapalny nie został całkowicie wyleczony i należy udać się ponownie na wizytę do stomatologa.

Może spodobać Ci się również:

Z troski o środowisko, czyli kleje zwierzęce. Czy są biodegradowalne?

Z troski o środowisko, czyli kleje zwierzęce. Czy są biodegradowalne?

2 lipca 2019

Kleje zwierzęce były używane już ponad 3000 lat temu w Starożytnym Egipcie, ale dalej zachowują swój udział na rynku i przeżywają odrodzenie. Uważa się, że tego typu łączenia są dobre,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady