piątek, 26 kwietnia 2024r.

Lepiej kupić gotowy dom, czy zainwestować w architekta?

Lepiej kupić gotowy dom, czy zainwestować w architekta?

Decyzja o zamieszkaniu we własnym domu jest jedną z najważniejszych w życiu człowieka. O tym, czy kupić gotowe lokum czy zaplanować budowę od zera, zazwyczaj decydują różne kwestie. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, trzeba przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw”. Kluczową sprawą zazwyczaj bywa wielkość środków przeznaczonych na ten cel lub wyjątkowo dobra okazja. Oba wyjścia mają swoje zalety i wady.

Kiedy kupujemy gotowy dom?

Decyzja o kupnie gotowego domu na rynku pierwotnym lub wtórnym wymaga przede wszystkim zgromadzenia całego kapitału w jednym czasie. W większym mieście, takim jak Kraków czy Warszawa, ceny mogą być naprawdę wysokie. Na cenę może wpływać dodatkowo atrakcyjna lokalizacja. Takie rozwiązanie uskutecznimy wtedy, gdy faktycznie możemy sobie na to pozwolić i na dodatek zależy nam na czasie.

Niestety, rzadko kiedy gotowy dom spełnia nasze wizje dotyczące miejsca własnego zamieszkania. Niektóre przeróbki może zaplanować dobra pracownia architektoniczna, ale całościowo musimy zaakceptować bryłę domu, rozkład pomieszczeń i metraż.

Dla kogo projekt indywidualny jest dobrym rozwiązaniem?

To wyjście wybieramy wtedy, gdy dysponujemy czasem i nie mamy presji dotyczącej szybkiego wprowadzenia się. Dodatkowo wtedy, gdy w gotowych propozycjach nie widzimy domu, który dokładnie pasuje do naszych wizji. Podobnie jest, gdy jesteśmy już w posiadaniu działki pod zabudowę. W takim konkretnym przypadku architekt projektujący nasz dom może brać pod uwagę warunki jakie owa działka posiada. Chodzi przede wszystkim o jej wymiary i ukształtowanie terenu. Czasem niezbyt równy teren wymusza niejako szczególne rozwiązania architektoniczne, co akurat w niektórych przypadkach działa na dobre całości przedsięwzięcia.

Przede wszystkim jednak projekt, który przygotuje nam biuro architektoniczne, będzie w pełni odpowiadał naszym wizjom i marzeniom. Dodatkowo będzie w pełni dostosowany do potrzeb naszych i reszty rodziny. Architekt, który przygotuje projekt domu, weźmie pod uwagę liczebność rodziny, zawody ich członków, a nawet sposób, w jaki spędzają oni wolny czas. Indywidualny projekt domu jest również dla osób, którym zależy na dobrym wkomponowaniu bryły domu w krajobraz lub w resztę zabudowy na danym terenie.

Zalety i wady indywidualnych projektów.

Niewątpliwą zaletą jest dostosowanie wyglądu i parametrów domu do indywidualnych oczekiwań i potrzeb jego mieszkańców. Dodatkowo dopasowany jest on do terenu. Należy również wspomnieć o niepowtarzalności budynku. Wadą może być duży koszt takiego przedsięwzięcia oraz długi czas realizacji, gdzie trzeba wielokrotnie i na bieżąco uzgadniać szczegóły z projektantem.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1518633080197 5a6f94849731cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielona ściana w mieszkaniu – korzyści z posiadania prywatnego ogrodu wertykalnego

1 grudnia 2022

Mieszkanie w mieszkaniu w dużym mieście czasami wiąże się z ograniczeniami. Niewielka lub żadna przestrzeń na zewnątrz jest często jednym z nich, ale brak zielonego ogrodu nie musi tak doskwierać.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady