sobota, 19 lipca 2025r.

Co daje czipowanie psa lub kota?

photo 1644675272883 0c4d582528d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Koty i psy pełnią bardzo znaczącą rolę w naszym życiu. Często stają się one prawdziwymi przyjaciółmi, z którymi można miło spędzić czas. Dlatego przywiązując się do pupili, nie chcielibyśmy, aby stała się im jakaś krzywda. A pies zawsze może zerwać się ze smyczy, z kolei koty lubią oddalać się na znaczne odległości od miejsca zamieszkania. Jak zadbać o to, by zwierzęta się nie zgubiły? Możemy wszczepić w ich skórę specjalny czip!

Po co właściwie czipować psa?

Taki zabieg ma uchronić zwierzę przed porwaniem i nagłym zniknięciem. W przypadku rasowych kotów i psów mogą zdarzyć się przypadki kradzieży lub przygarnięcia osobnika przez inne osoby. Czip pomoże znaleźć psa, który zerwał się ze smyczy i nie mógł znaleźć drogi do domu. To również doskonałe narzędzie przydatne w lokalizacji położenia kota, który znacznie częściej chodzi własnymi ścieżkami i może nie odnaleźć drogi powrotnej.

Czipowanie psa w żaden sposób nie wpływa na jego zachowanie ani stan zdrowia. To bezbolesny proces, który można przeprowadzić zarówno u dorosłych osobników jak i szczeniąt oraz kociąt. Dzięki temu elementowi właściciel zwierząt nie będzie musiał obawiać się w przypadku zaginięcia pupila.

Jak przeprowadza się taki zabieg?

Czipowanie kota oraz psa przebiega w bardzo podobny sposób i niewiele różni się od klasycznego szczepienia. Urządzenie wprowadza się za pomocą strzykawki pod skórę zwierzęcia. Najczęściej czip umieszcza się w części grzbietowej między łopatkami lub w okolicach szyi.

Samo wszczepienie trwa maksymalnie kilka sekund, a jedyny ból zwierzę może odczuć w trakcie wbijania igły pod skórę. Czip nie wchodzi w reakcję ze skórą czy wewnętrznymi tkankami, dzięki czemu zwierzę nie będzie czuło żadnej różnicy po odpowiednio przeprowadzonym zabiegu.

Jakie informacje zawiera czip?

Transponder przechowuje jedynie 15- cyfrowy unikalny numer, który da się odczytać za pomocą specjalnego czytnika. W urządzeniu nie są przechowywane żadne dane dotyczące przykładowo rasy zwierzęcia, przebytych chorób czy innych parametrów. Głównym i jedynym zadaniem wszczepionego czipa będzie identyfikacja kodu zwierzęcia, po którym można poznać do kogo należy zagubiony kot lub pies.

Po wszczepieniu transpondera musimy zaktualizować dane dotyczące zwierzęcia. W ogólnodostępnej bazie wprowadza się odpowiedni kod, po którym można będzie zidentyfikować naszego pupila. Często tę czynność wykonuje weterynarz po przeprowadzonym zabiegu, choć warto upewnić się podczas wizyty w gabinecie, że krok został wykonany. Jeśli specjalista nie będzie tego robił, musimy zapisać dane samodzielnie, korzystając z bazy Safe-Animal lub Identyfikacja.pl.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1541412094143 627a222be46dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Kiedy można zacząć robić prawo jazdy?

1 listopada 2022

Za kierownicą samochodu osobowego mogą zasiąść osoby pełnoletnie, które mają prawo jazdy. Nie każdy jednak wie, że do szkoły nauki jazdy można udać się nieco wcześniej. Dzięki temu możemy znacznie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady