środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak często należy wymieniać plomby? Kiedy wymiana plomby jest konieczna?

photo 1629909615957 be38d48fbbe6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Plomba to wypełnienie, które jest zakładane podczas leczenia stomatologicznego zębów. Oznacza to, że każdy, kto uda się do stomatologa z bólem zęba, bądź próchnicą, z pewnością taką plombę będzie miał założoną. Co należy wiedzieć o plombach i jak wygląda kwestia ich wymiany?

Wymiana plomby – czy dotyczy właśnie Ciebie?

Wypełnienie, które określane jest, jako plomba to bardzo odporny i trwały materiał. Musisz jednak widzieć, że pomimo swojej odporności, plomby co jakiś czas należy wymieniać. Jak często trzeba wymieniać plomby i po czym poznać, że nasze wypełnienie musi zostać wymienione na nowe?

Można spotkać się z zaleceniami dotyczącymi tego, jak często należy wymieniać plomby, jednak nie zawsze jest to regułą. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie stanu plomby i ocena jej przez specjalistę.

Wymiana plomby może być niezbędna w momencie, gdy doszło do jej ukruszenia, a także przebarwienia. Co więcej, nowe wypełnienie jest też zakładane w przypadku, gdy ząb jest ponownie leczony bądź przeprowadzane jest leczenie kanałowe.

Czy wszystkie plomby są tak samo dobre?

Wyróżnia się kilka rodzajów plomb, jakie zakładane są w gabinetach dentystycznych. Do plomb stosowanych w gabinetach dentystycznych zaliczamy: plomby porcelanowe, kompozytowe chemoutwardzalne i światłoutwardzalne, wypełnienie glasjonomerowe. Ponadto spotkałeś się także z pewnością z plombą mającą ciemny kolor, czyli tzw. amalgamatową, która na szczęście jest już znacznie rzadziej stosowana.

Najlepszym wypełnieniem są plomby światłoutwardzalne, które po założeniu są utwardzana za pomocą specjalnej lampy. Taka plomba jest znacznie trwalsza, a także można ją bez problemu dopasować do koloru zęba. Dzięki temu ząb wygląda naturalnie, a założona plomba nie odróżnia się od zęba.

Dlaczego należy sprawdzać stan leczonych wcześniej zębów?

Regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne i wpływają na zdrowie naszych zębów. Jednak, dlaczego monitorowanie stanu zębów, które były kiedyś leczone jest tak ważne? Leczone zęby zwłaszcza te, gdzie zastosowano leczenie kanałowe, stają się znacznie słabsze niż pozostałe zęby.

Niestety często mogą być one bardziej podatne na uszkodzenia, czy próchnicę. Co więcej, próchnica może rozwijać się też pod powierzchnią wypełnienia, a to wymaga już pilnej interwencji stomatologa.  Nie zawsze jesteśmy sami w stanie wychwycić nieprawidłowości, więc warto odwiedzać stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia i jeśli zajdzie taka potrzeba wdroży właściwe leczenie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1490309465502 86ef8656e567cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3M3x8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2NzgyNzM5MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Mieszkania w stylu loftowym – dlaczego warto wybrać taki lokal? Czym cechuje się styl loftowy?

1 grudnia 2023

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych mieszkań. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie z nich zachwycają swoim wyglądem i wyjątkowością. Do mieszkań wywołujących uśmiech na twarzy i jednocześnie zaciekawienie, należą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady