Co to jest antykoncepcja?
Działanie mające na celu zapobieganie ciąży nazywane jest antykoncepcją. Jest to ogólna dziedzina składająca się z kilku metod antykoncepcyjnych. Zabezpieczenie przed niechcianą ciążą dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wybierając odpowiednią metodę warto dopasować ją do własnego organizmu, stylu życia oraz potrzeb.
Wśród metod antykoncepcji dla kobiet wyróżnić można naturalne sposoby, hormonalne oraz mechaniczne. Dodatkowym rozwiązaniem jest również antykoncepcja awaryjna. Recepta na tabletkę dzień po musi być jednak wystawiona przez lekarza na podstawie badnia i wywiadu medycznego.
Sposoby zapobiegania ciąży
Metody antykoncepcji różnią się między sobą sposobem stosowania oraz skutecznością. Skuteczność określa wskaźnik Pearla, który wskazuje ile kobiet na 100 zajdzie w ciążę w ciągu danego kresu stosowania jednej metody antykoncepcyjnej. Działanie każdego rodzaju antykoncepcji rozpatrywane jest tu w okresie jednego roku.
Do naturalnych metod zapobiegania ciąży należy tradycyjny kalendarzyk. Niestety często jest to zawodna metoda, gdyż cykle miesięczne i okresy owulacji mogą się u kobiety zmieniać pod wpływem różnych czynników. Badania wykazują wysoką nieskuteczność tej metody, wg wskaźnika Pearla nawet do 35. Jedynie ścisła kontrola i regularne obserwowanie zmian w swoim ciele pozwoli kobiecie na skuteczne wykorzystanie tej metody.
Hormonalne działanie antykoncepcyjne
W celu zapobiegania ciąży można wykorzystać podawanie hormonów przeciwdziałających owulacji i zapłodnieniu. Wśród rodzajów antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się tabletki antykoncepcyjne, plastry, wkładki domaciczne i inne. Mogą to być preparaty jednoskładnikowe lub złożone z kilku hormonów.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi od 0,05 do 0,5 wskaźnika Pearla, co czyni je dobrym rozwiązaniem. Pamiętać jednakże warto, że skuteczne przeciwdziałanie zapłodnieniu przyjmując tabletki opatrzone jest rygorystycznym przestrzeganiem czasu ich przyjmowania. Każde odchylenie lub „zapomnienie” może spowodować niechciana ciążę.
Tabletka dzień po – sposób awaryjny
Jeśli zbliżenie następuje przy nieodpowiednich zabezpieczeniach lub w nieodpowiednim czasie kobieta może skorzystać z formy antykoncepcji awaryjnej. Pigułka dzień po najbardziej skuteczna jest w określonym, bardzo krótkim czasie od stosunku.
Tabletki dzień po dzielą się na działające do 72 godzin po zbliżeniu lub do 5 dni, zależnie od użytego w nich aktywnego czynnika. Preparaty powinny być odpowiednio dopasowane do organizmu kobiety, a tym samym są to środki wyłącznie na receptę.
Może spodobać Ci się również:
Wybór nowoczesnych mebli pozwala na stworzenie wyszukanej aranżacji do swojego mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się meble nawiązujące do nowoczesnych stylów, dzięki czemu nasze mieszkanie może stać się niecodzienne i…
Czytaj więcej