poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Jest to motywowane nie tylko kwestiami ekologicznymi, ale również ekonomicznymi.

Niższe koszty

Podstawową zaletą są tutaj oszczędzone pieniądze, szczególnie w sytuacji, kiedy planujemy montaż już na etapie projektowania przyszłego domu. Zakup pompy wraz z jej zainstalowaniem jest zwykle zbliżony do ceny konkurencyjnych urządzeń, jak na przykład piecy. Na czym więc oszczędzamy? Przede wszystkim na budowie komina. W przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania jest to jeden z największych wydatków. Jego budowa jest nie tylko kosztowna, ale również często czasochłonna. Dodatkowo jego obecność definiuje sposób ułożenia kotłowni w budynku tak, aby konstrukcja komina była w ogóle możliwa. W przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań, taki problem nie ma miejsca. Dodatkowo możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach opału. Cena energii elektrycznej potrzebnej na sprawne działanie pompy ciepła to z reguły wydatek nawet dwa razy mniejszy, niż koszt zakupu materiału na ogrzanie takiego samego budynku.

Wyższy komfort

Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. Oznacza to, że nie będziemy musieli regularnie zaglądać do niej, by sprawnie działała. Takiej wygody nie oferują drogie piece z automatycznymi podajnikami. Nawet w nich trzeba od czasu do czasu uzupełniać pojemnik na opał.

Długa żywotność

Ze względu na mocne ograniczenie ruchomych części oraz fakt, że pompa ciepła nie jest narażona na wysokie temperatury, jej żywotność jest dużo dłuższa. Kupując ją można planować, że będzie działała jeszcze przez kolejne 30 lat, oraz że jej użytek dalej będzie całkowicie bezproblemowy, czego nie można powiedzieć o piecach. Nie tylko zużywają się znacznie szybciej, ale ze względu na zasilanie opałem, który powoduje duże ilości zanieczyszczeń, nie możemy przewidzieć, czy za kilka bądź kilkanaście lat polskie prawo nie zacznie ograniczać tego typu ogrzewania. Może być to nie tylko problematyczne ze względu na konieczność wymiany, ale również na koszt. Dlatego warto od razu zainwestować w sprawdzone rozwiązania, jakimi są pompy ciepła.

Brak smogu

W wielu miejscach w kraju problem smogu jest bardzo duży, właśnie dlatego mieszkając w takich okolicach powinniśmy szczególnie mocno rozważyć zakup nowoczesnego urządzenia, aby zwiększyć komfort swój oraz sąsiadów. Do takich miejsc można zaliczyć wszystkie duże miasta. Pompa ciepła w Krakowie będzie nie tylko bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, ale również ekologicznym.

Może spodobać Ci się również:

jak dba o motocykl praktyczne porady

Jak dbać o motocykl? Praktyczne porady

31 sierpnia 2020

Zapaleni motocykliści doskonale wiedzą, że należy regularnie dbać o stan techniczny pojazdu, niezależnie od pory roku. Pozwala ona dokładnie zabezpieczyć motocykl, przedłużyć żywotność jego podzespołów, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady