środa, 19 stycznia 2022r.

Jak uszczelnić brodzik prysznicowy?

unnamed file 11

Odpowiednio zamontowana kabina prysznicowa oraz brodzik może stanowić komfortowe rozwiązanie w kontekście codziennej pielęgnacji ciała. Użytkownicy jednak bardzo często skarżą się na liczne problemy związane z przeciekaniem wody i zawilgoceniem ścian. Oczywiście można tego uniknąć, trzeba jednak w odpowiedni sposób uszczelnić brodzik prysznicowy. Jak należy do tego podejść?

Co można zrobić w trakcie montażu?

Podczas instalacji kabiny prysznicowej, dobrze jest zabezpieczyć ściany, przy których zostanie ona zamocowana. Do tego najlepiej użyć płytek ceramicznych oraz fug odpornych na działanie wilgoci, dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie specjalnej folii izolacyjnej.

Kluczowy jest sposób instalacji elementów. Brodziki prysznicowe powinny szczelnie przylegać do ściany, niektóre modele można delikatnie wmurować w ich strukturę. Dobrze jest również odpowiednio podłączyć i zabezpieczyć odpływy – większość brodzików przytwierdzana jest na stałe, a możliwości dojścia do rur i kolanek mogą być ograniczone!

W uszczelnieniu pomoże zwykły silikon

Po właściwym montażu należy wszelkie krawędzie styku pokryć zabezpieczającym silikonem. Najlepiej wybierać produkty sanitarne, które odznaczają się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Zarówno brodziki niskie jak i wysokie należy zabezpieczyć szczelną warstwą preparatu i odczekać do jego pełnego stężenia. W przeciwnym razie jakakolwiek próba kabiny skończy się rozszczelnieniem powłoki ochronnej i wyciekiem wilgoci pod brodzik!

Przed aplikacją silikonu nie należy także przeprowadzać testów kabiny! Oczywiście można sprawdzić funkcjonowanie odpływu, jednak należy to zrobić bardzo ostrożnie. Nawet najmniejsza ilość wody, która znajdzie przestrzeń między ścianą a krawędzią brodzika może wywołać powstanie pleśni oraz konieczność późniejszego demontażu i osuszania elementów prysznica.

Gdy silikon się zużyje…

Z biegiem czasu, brodziki łazienkowe mogą ulec lekkim deformacjom, a warstwa ochronna na krawędziach traci pierwotną szczelność. W takiej sytuacji najlepiej wymienić silikon. Aby to zrobić, należy:

  • zlokalizować miejsce nieszczelności starej powłoki, 
  • usunąć całkowicie starą spoinę i dokładnie wyczyścić miejsce,
  • zabezpieczyć krawędzie brodzika lub płytek, wzdłuż których będzie nakładany silikon,
  • nanieść preparat najlepiej z pomocą specjalnego pistoletu,
  • przetrzeć delikatnie fugę szmatką nasączoną w roztworze wody z mydłem lub wody z płynem do naczyń.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Praca w delegacji – co to znaczy? Wyjaśniamy na czym polega taka praca

1 maja 2021

Prowadząc rozbudowane projekty, przedsiębiorstwa rozwijają swoją działalność i zyskują kolejnych zadowolonych odbiorców. Często, zwłaszcza w przypadku branż przemysłu budowlanego, usługowego czy technicznego wymaga to dłuższego pobytu pracowników poza miejscem zamieszkania.…

Czytaj więcej