niedziela, 26 maja 2024r.

Jak wyczyścić buty trekkingowe wykonane ze skóry?

photo 1605019494684 627a0c56fabecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjA5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Obuwie trekkingowe jest szczególnie narażone na zabrudzenia i uszkodzenia. Górski teren przynosi wiele przeszkód, nietrudno więc tutaj o przetarcia lub przebicia zewnętrznej części cholewki. Musimy jednak pamiętać, że każdy taki defekt oraz brud zalegający na powierzchni butów powoli przyczynia się do osłabienia jego struktury. Dlatego lepiej od razu po wyprawie czyścić produkty i dokładnie osuszyć. Jak to zrobić?

Luźne zabrudzenia możemy usuwać na bieżąco

Błoto przyklejające się do powierzchni obuwia najlepiej zostawić od razu w terenie. Wystarczy przed zejściem ze szlaku dokładnie otrzepać buty Salomon Speedcross 6, dzięki czemu większość nieczystości samoczynnie odpadnie. Możemy również delikatnie wydłubać resztki błota z trudno dostępnych miejsc, choć warto do tego podchodzić ostrożnie, bo skóra jest dość delikatna.

Jeśli zauważymy, że ślady błota uległy zaschnięciu, najlepiej zostawić je i umyć w domowych warunkach. Próba odklejenia lub zdrapania takich zabrudzeń może zaburzyć zewnętrzną strukturę cholewki i poważnie ją osłabić.

Jak czyścić buty skórzane w domu?

Na początku warto zastosować najprostsze metody. Lekko zabrudzoną powierzchnię butów skórzanych można przetrzeć wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli brud nie chce schodzić, możemy spróbować opłukać cholewkę w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła.

Nie powinniśmy jednak stosować agresywnych środków czyszczących ponieważ mogą one zniszczyć buty i spowodować przebarwienia na ich powierzchni. Jeśli nie możemy poradzić sobie z usunięciem plam, warto sprawdzić u producenta obuwia, które środki należy w takiej sytuacji stosować. Najczęściej będzie można je kupić w markowych dyskontach obuwniczych lub firmowym sklepie producenta.

A w jaki sposób czyścić buty sportowe?

W przypadku tego rodzaju obuwia warto zapoznać się z wytycznymi producenta. W przypadku niektórych letnich wariantów dopuszcza on możliwość wyprania produktów w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Buty Nike Air Force 1 czyści się z kolei inaczej – w ich przypadku zaleca się usuwanie zabrudzeń z pomocą wilgotnej ściereczki.

Buty z tworzywa sztucznego mogą być szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w ich przypadku musimy być bardzo ostrożni. Z kolei artykuły przygotowane ze skóry naturalnej często są dość delikatne, dlatego silnie żrące środki mogą je zniszczyć. W każdym przypadku powinniśmy zatem dopasować metodę czyszczenia do rodzaju obuwia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1611075384441 25cdd080c0d1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Gdzie kupić buty robocze? Jakie sklepy oferują profesjonalną odzież roboczą?

1 lipca 2022

Buty robocze to część ubioru, która co pewien czas musi być wymieniana. Jest to ważne zwłaszcza dla higieny stóp, które w ciągu dnia narażone są na wiele czynników mających negatywny…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady