Jak wygląda pizza Calzone? Sprawdzamy w jaki sposób przygotować potrawę
Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda pizza. To okrągłe ciasto z dodatkami zyskało sporą popularność na całym świecie. Mniej osób wie już, że nie jest to jedyna forma podania tej znanej potrawy. Włosi znają również tzw. calzone, czyli pizzę w kształcie dużego pieroga. W jaki sposób można go przyrządzić?
Czym jest Calzone?
To specyficzny wariant ciasta, gdzie farsz znajduje się w całości w jego wnętrzu. Calzone przygotowuje się z pojedynczego kawałka okrągłej pizzy, którą składa się na pół, łącząc brzegi ciasta ze sobą. W ten sposób uzyskujemy smakowitą potrawę, która ma bardziej praktyczną formę podania.
W pizzy z krakowskiego Żabińca bardzo często znajduje się specjalny farsz utworzony z pieczarek, warzyw, dodatku kurczaka oraz ulubionych przypraw. Całość uzupełnia aromatyczny sos pomidorowy, który nadaje odpowiedniego smaku i zapachu Pizzę tego typu można oczywiście dostosować do własnych preferencji – dodając lub usuwając odpowiednie składniki.
W jaki sposób robi się calzone?
Przygotowanie ciasta jest bardzo podobne do pieczenia standardowej pizzy. Na początek kucharz miesza drożdże w letniej wodzie z łyżeczką mąki, by aktywować je do pracy. Następnie wlewa się roztwór do miski z odpowiednią porcją mąki i dolewa letniej wody. W dalszej kolejności należy dokładnie wymieszać składniki i wyrobić ciasto. Po wszystkich tych zabiegach odstawiamy zaczyn na około 2 godziny pod przykryciem do wyrośnięcia.
Ciasto na calzone musimy następnie podzielić na mniejsze kawałki i uformować placek odpowiedniej grubości. Można to zrobić ręcznie, lub z wykorzystaniem wałka. W międzyczasie przygotowujemy farsz, czyli gotujemy grzyby razem z pokrojonymi warzywami i drobno kroimy pozostałe dodatki. Następnie wykłada się go na połówce ciasta, po czym czystą stroną przykrywa się zawartość od góry.
Pieczenie calzone – o czym warto pamiętać?
Przed włożeniem ciasta do piekarnika powinniśmy usunąć z niego wszystkie dodatkowe elementy, takie jak wysuwane blaszki, które mogłyby zakłócić termoobieg. Następnie rozgrzewamy urządzenie do maksymalnej temperatury i delikatnie wkładamy calzone do środka. Jeżeli stosujemy kamień do pizzy, powinniśmy go umieścić jeszcze przed zwiększeniem temperatury.
Dobra i tania pizza na Żabińcu w Krakowie przygotowywana jest w zaawansowanych piecach, gdzie temperatura może przekraczać czasem kilkaset stopni. W takich warunkach wystarczy dosłownie chwila, by ciasto nabrało odpowiedniej konsystencji. Nie oznacza to jednak, że w domowych warunkach przygotowanie pizzy jest skazane na porażkę. W takim wypadku ciasto będzie potrzebować więcej czasu, czyli około 15 minut na upieczenie.
Może spodobać Ci się również:
Niestety, ale wielu osobom daleko do zdrowego trybu życia. Palenie wyrobów tytoniowych i zła dieta mają wpływ na cały organizm, w tym na stan jamy ustnej. Jednym z największych problemów…
Czytaj więcej