środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak zabezpieczyć samochód przed gradem? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

jak zabezpieczy samochd przed gradem wszystko co powiniene wiedzie

Pogoda bywa nieprzewidywalna, zwłaszcza w ostatnich latach. Zaskakuje nas ciągłą zmiennością, której nie są w stanie przewidzieć nawet meteorolodzy. O ile duży poziom nasłonecznienia czy opady deszczu nie są w stanie w negatywny sposób wpłynąć na stan samochodu, o tyle grad już niestety tak.

Czy można uchronić się przed gradem?

Zakładając, że prognoza pogody przewiduje silne opady, w tym także gradu, kierowca ma czas na odpowiednią rekcję. Jeśli nie jesteś jeszcze w trasie, najlepiej całkowicie zrezygnować z ewentualnej podróży i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie auta.

Sytuacją idealną jest własny garaż. Niestety nie wszyscy posiadacze samochodu mogą pozwolić sobie na ten rodzaj luksusu. W razie potrzeby, można skorzystać z publicznych, zadaszonych terenów, chociażby parkingów dostępnych przy galeriach handlowych. Jeśli zapowiadane opady mają być intensywne, dobrze będzie zaparkować na wyższych poziomach, aby uniknąć ewentualnego podtopienia. Jeśli w Twoim sąsiedztwie nie znajdują się żadne zadaszone tereny, możesz skorzystać z domowych możliwości. Dobrym wyjściem będzie rozłożenie dywaników samochodowych na karoserii. Są nieco cięższe od ręczników, więc jest znacznie mniejsza szansa na ich zdmuchnięcie. Najwięcej uwagi warto poświęcić ochronie dachu, który jest bardzo dużą powierzchnią, a jego ewentualna wymiana wiąże się ze znacznymi kosztami. Dopiero w drugiej kolejności osłaniać należy maskę samochodu.

Prowadzenie samochodu w czasie gradobicia

Silne burze wiążą się nie tylko z opadami, ale także mocnymi podmuchami wiatru, mogącymi złamać duże gałęzie. Prowadzenie samochodu w tak skrajnych warunkach pogodowych jest nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne. Wybita szyba podczas jazdy, może doprowadzić nawet do poważnego wypadku.

Możliwość ochrony wiąże się przede wszystkim z terenem, po którym się poruszasz. W mieście znacznie łatwiej o schronienie, ponieważ mocno zabudowane obszary będą obfitowały w zadaszone tereny, z których możesz skorzystać. Wystarczą, chociażby wcześniej wspomniane, galerie handlowe. Sytuacja trochę się komplikuje w przypadku tras biegnących przez autostrady i drogi szybkiego ruchu. Pod żadnym pozorem nie należy zatrzymywać się w lesie. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest schronienie się na najbliższej stacji benzynowej.

Grad zniszczył auto — co z odszkodowaniem?

Niestety, obowiązkowe ubezpieczenie w żaden sposób nie pokrywa strat, będących wynikiem czynników atmosferycznych. Nie można też nikogo obwiniać za zaistniałą sytuację, więc wszystkie koszta związane z naprawą spadają na właściciela pojazdu. Zdecydowanie korzystniej wypada sytuacja kierowców, którzy wykupili AC.

Polisa AC umożliwia uzyskanie świadczeń, pokrywających szkody. Warto jednak wiedzieć o kilku drobnych niuansach, bez których może pojawić się problem z odszkodowaniem. Przede wszystkim szkodę należy zgłosić maksymalnie do siedmiu dni od jej powstania. Ponadto ubezpieczony zobligowany jest do zminimalizowania dalszych strat, co oznacza, że np. jeśli grad wybił szybę, należy w jej miejsce wstawić chociażby folię, aby uniknąć zalewania auta wodą.

Może spodobać Ci się również:

Jak wpłynąć na rozpoznawalność marki i zdobyć nowych klientów?

Jak wpłynąć na rozpoznawalność marki i zdobyć nowych klientów?

28 czerwca 2019

Prowadzenie własnego biznesu to zajęcie, które przyciąga coraz więcej młodych osób. Oznacza ono bowiem niezależność i pracę w określonych przez samego siebie godzinach. Często jest również wysoko opłacalne pod względem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady