poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne z ościeżnicą stałą?

Jak zamontować drzwi zewnętrzne z ościeżnicą stałą?

Montaż drzwi zewnętrznych wymaga odrobiny wprawy i umiejętności. Jeśli nie możemy zlecić tej pracy doświadczonym fachowcom, trzeba się do niej odpowiednio przygotować – zgromadzić niezbędne narzędzia (poziomnica, kątowniki, wkręty, młotek itd.) oraz przypomnieć sobie podstawowe zasady, dzięki którym drzwi nie będą sprawiały problemów w czasie ich późniejszego użytkowania.

Ościeżnica stała – co to jest?

Ościeżnica to rama, wykonana najczęściej z drewna, aluminium, stali czy PCV, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe. Prawidłowo zamontowana uszczelnia drzwi i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Warto dokładnie przemyśleć, jaką ościeżnicę chcemy kupić, ponieważ jej wygląd powinien pasować zarówno do samych drzwi, jak i do ogólnego wyglądu budynku.

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się ościeżnice stałe i regulowane. My zajmiemy się tą pierwszą. Nadaje się ona do osadzania drzwi w murze o standardowej grubości i do idealnie równych  ścian. Ościeżnica stała ma swój wymiar, którego nie można regulować. To nieco utrudnia montaż, ale pamiętając o kilku wskazówkach, poradzimy sobie z montażem drzwi zewnętrznych z ościeżnicą stałą samodzielnie.

Wszystko musi idealnie pasować

Zaczynamy od dopasowania do siebie belek pionowych i belki poziomej. Następnie łączymy wszystkie elementy wkrętami i przykładamy ościeżnicę do otworu, w którym zostanie zamontowana. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie ramy za pomocą specjalnych klinów. Należy również wywiercić otwory w murze, włożyć kołki rozporowe i lekko dokręcić ościeżnicę. Zamontowanie jej na stałe powinno nastąpić dopiero wówczas, kiedy sprawdzimy, czy wszystkie elementy do siebie pasują.

Szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową, a następnie zakrywamy np. listwą maskującą. Jeśli zależy nam na dodatkowym uszczelnieniu, możemy je wyizolować za pomocą taśm i folii, które zabezpieczą przed stratami ciepła.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż drzwi zewnętrznych, przed przystąpieniem do prac należy dokładnie sprawdzić, czy dostarczono nam wszystkie niezbędne elementy. Konieczne jest również zapoznanie się z instrukcją producenta – jeśli podczas montowania drzwi popełnimy jakiś błąd, stracimy gwarancję i narazimy się na dodatkowe koszty.

Nie zapomnijmy również, że aby uniknąć mostków termicznych, trzeba osadzić ościeżnicę w połowie grubości muru (przy ścianie jednowarstwowej), blisko zewnętrznej krawędzi (przy ścianie dwuwarstwowej) lub w warstwie izolacji termicznej (w ścianie trójwarstwowej).

Może spodobać Ci się również:

photo 1518633080197 5a6f94849731cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielona ściana w mieszkaniu – korzyści z posiadania prywatnego ogrodu wertykalnego

1 grudnia 2022

Mieszkanie w mieszkaniu w dużym mieście czasami wiąże się z ograniczeniami. Niewielka lub żadna przestrzeń na zewnątrz jest często jednym z nich, ale brak zielonego ogrodu nie musi tak doskwierać.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady