środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak zgłosić kupno mieszkania do urzędu skarbowego? Czy zakup od dewelopera także trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

photo 1630699376167 3870469e7598cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8YXBhcnRtZW50JTIwa2l0Y2hlbnxlbnwxfDB8fHwxNjYxMjgwNTU0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Nabycie nowego mieszkania to bardzo szczęśliwy moment dla nowych właścicieli. Należy jednak wiedzieć, że po zakupie nieruchomości czekają nas pewne formalności, które musimy dopełnić. Każdy, kto nabędzie nieruchomość, musi zgłosić ten fakt do właściwego Urzędu Skarbowego. Jak należy to zrobić i co grozi w przypadku niezgłoszenia zakupu mieszkania do odpowiedniego organu.

Formy zgłoszenia nabycia mieszkania?

Jeżeli nie chcemy lub nie mamy czasu na to, aby samodzielnie zgłosić zakup mieszkania do urzędu skarbowego, możemy skorzystać z usług notariusza, który wszystkim się zajmie. Należy jednak wiedzieć, że taka usługa wiąże się z dodatkowym wydatkiem, ponieważ będziemy musieli zapłacić notariuszowi wymaganą kwotę za tę usługę.

Kolejną możliwością, z jakiej możemy skorzystać to samodzielne zgłoszenie zakupu mieszkania. W tym celu wystarczy złożyć deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym.

Czas, jaki mamy na złożenie deklaracji to 14 dni od momentu podpisania umowy. Oczywiście nie należy zapominać, że zgłoszenie nabycia mieszkania poza samym zgłoszeniem do urzędu wiąże się również z odprowadzeniem podatku.

Zakup mieszkania od dewelopera, a zgłoszenie do urzędu skarbowego?

Wiele osób się zastanawia, czy kupując mieszkanie od dewelopera także istnieje obowiązek zgłaszania? Otóż każdy nabywca nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego w określonym terminie.

Nie ma tutaj znaczenia, czy kupiliśmy mieszkanie rynek pierwotny Lublin, czy jest to nieruchomość z rynku wtórnego. Osoby kupujące mieszkanie muszą wiedzieć, jakie ciążą na nich obowiązki dotyczące nabycia nieruchomości, ponieważ w innym przypadku mogą pojawić się pewne komplikacje, które z pewnością zmniejszą radość z nowo nabytego mieszkania.

Co grozi za niezgłoszenie nieruchomości do urzędu skarbowego?

Jeżeli nie dopełnimy obowiązku dotyczącego zgłoszenia nieruchomości do odpowiedniego organu, powinniśmy mieć świadomość tego, że możemy zostać ukarani. Niestety w takiej sytuacji urząd może stwierdzić, że uchylaliśmy się od obowiązku odprowadzenia podatku, a skarb państwa został narażony na straty finansowe.

Wtedy należy liczyć się tym, iż zostanie nałożona na nas kara grzywny. W najgorszym wypadku możemy otrzymać również karę pozbawianie wolności. Jak widać, kary za niezgłoszenie nabycia nieruchomości mogą naprawdę uprzykrzyć nam życie, dlatego warto pamiętać o tej kwestii, a przede wszystkim pilnować terminów.

Może spodobać Ci się również:

NORMAL Shutterstock 1462252709

Jaki papier do zdjęć? Matowy czy błyszczący?

1 lutego 2021

Aby fotografia nabrała odpowiedniego wyglądu i kolorystyki, trzeba przygotować ją na dostosowanym podkładzie. Zwykłe płótno, czy arkusz papieru może nie być dobrym rozwiązaniem, bowiem chropowata i nieregularna struktura takich materiałów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady