czwartek, 26 grudnia 2024r.

Kamień do pizzy – jak czyścić i stosować taki produkt?

photo 1589906493606 a6ca2a06078bixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Smaczna pizza bardzo często gości na naszym stole. Może stanowić uzupełnienie udanej imprezy, przekąskę lub regularny posiłek. Danie możemy zamówić w pizzerii lub zrobić samodzielnie w domu. Większość piekarników jest przystosowana do wysokich temperatur, zatem wypieczenie idealnego ciasta nie będzie stanowić problemu. Zwłaszcza wtedy, gdy zastosujemy specjalny kamień do pizzy. Jak o niego dbać?

Dlaczego warto stosować kamień do pizzy?

Wielu ekspertów zgodnie przyznaje, że pieczenie pizzy na kamieniu pomaga przygotować chrupiące i smaczne ciasto. W przeciwieństwie do klasycznej blachy ten produkt znacznie dłużej się nagrzewa i zachowuje ciepło przez cały czas pieczenia. Gwarantuje to idealne wypieczenie ciasta od spodu, z zachowaniem chrupkiej skórki zewnętrznej.

Pizza na krakowskich Bronowicach przygotowana na specjalnym kamieniu smakuje wyśmienicie. Narzędzie jest wytrzymałe na działanie temperatur, może więc być stosowane przez długi czas. Kamień z powodzeniem wykorzystasz również przy pieczeniu innych potraw. Doskonale nadaje się na przykład do obróbki termicznej mięs czy duszenia warzyw.

W jaki sposób dbać o kamień do pizzy?

Podstawowym zabiegiem po użyciu jest delikatne oczyszczenie powierzchni kamienia. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć go z piekarnika i odłożyć do ostygnięcia na drewnianej desce. To produkt, który długo utrzymuje ciepło, dlatego nie  należy go dotykać nawet po dłuższym czasie od pieczenia.

Następnie wykorzystując nóż lub widelec, zeskrobujemy widoczne ślady żywności z powierzchni kamienia. Należy do tego podejść bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić delikatnej chropowatej powierzchni kamienia. Po usunięciu resztek jedzenia możemy przemyć powierzchnię narzędzia, wykorzystując letnią wodę i miękką gąbkę. Nie zaleca się w tym przypadku stosowania detergentów, ponieważ ich skład może niekorzystnie wpłynąć na strukturę kamienia.

Jak poradzić sobie z poważniejszymi zabrudzeniami?

Jeśli zaobserwujemy poważniejsze zabrudzenia, możemy się ich pozbyć wykorzystując sodę oczyszczoną. Na początku mieszamy ją z ciepłą wodą w proporcji 1:1 w osobno przygotowanej miseczce do uzyskania gęstej konsystencji pasty. Następnie przygotowany roztwór nanosimy na szczególnie zabrudzone miejsca i pozostawiamy na około 10 minut.

Po tym czasie bierzemy starą szczoteczkę do zębów i delikatnie szorujemy zabrudzone obszary, wykonując koliste ruchy. Trzeba przy tym pamiętać, by nacisk na szczoteczkę nie był zbyt duży, ponieważ może to zarysować powierzchnię kamienia. Na samym końcu wystarczy umyć czyszczoną powierzchnię pod ciepłą wodą i przetrzeć do sucha.

Może spodobać Ci się również:

photo 1523192193543 6e7296d960e4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3ODI3MzkxNQixlibrb 4.0.3q80w1080

Kupiłem mieszkanie od dewelopera – co dalej? O czym musi wiedzieć każdy nabywca mieszkania?

1 kwietnia 2023

Mieszkania w nowym budownictwie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Jest to spowodowane głównie dobrym stanem takich nieruchomości, nowoczesnym budownictwem, czy bardzo atrakcyjną okolicą. Kupując mieszkanie od dewelopera klient, może…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady