środa, 24 kwietnia 2024r.

Kiedy pracownikowi przysługuje odzież i obuwie robocze? Jakie stanowiska pracy wymagają takich zabezpieczeń?

photo 1610095056421 22f01168640acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8aGVhbHRoJTIwYW5kJTIwc2FmZXR5JTIwY2xvdGhpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1ODM5OTg5MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zaopatrzenie pracownika w niezbędną do pracy odzież oraz narzędzia to obowiązek pracodawcy. W ten sposób pracownik wykonuje swoją pracę, ale jest przy tym odpowiednio zabezpieczony. Oczywiście nie na wszystkich stanowiskach pracy konieczne jest noszenie odzieży ochronnej i obuwia roboczego. Kiedy pracownik musi nosić taką odzież i jakie mogą być konsekwencje braku zabezpieczenia osoby zatrudnionej?

Odzież robocza i obuwie robocze – kiedy przysługuje?

Wiele stanowisk pracy związanych jest z koniecznością noszenia odzieży ochronnej i obuwia ochronnego. To, gdzie dokładnie należy nosić specjalne ubrania, określają przepisy BHP. Dzięki temu pracownicy nie są w tak dużym stopniu narażeni na uszkodzenie ciała w razie wypadku.

Poza tym pracownik nie musi nosić w pracy swojej odzieży, która mogłaby ulec zniszczeniu. Dodatkowo ubrania robocze i buty ochronne wykonane są z takich materiałów, które nie są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. W ten sposób pracownicy czują się znacznie bezpieczniej.

Gdzie należy nosić odzież i obuwie ochronne?

Noszenie odzieży i obuwia roboczego zalecane jest dla pracowników zatrudnionych na budowie, w zakładach produkcyjnych działających w różnych branżach, dużych sklepach, zakładach samochodowych, magazynach itp. Oczywiście wyróżniamy tutaj znacznie więcej stanowisk, na których trzeba stosować się do obowiązujących regulacji, jeżeli chodzi o odzież ochronną.

Jeżeli przepisy BHP określają, że pracownik musi nosić odzież ochronną nie może on się temu sprzeciwiać i ma obowiązek stosować się do tych zaleceń. Osoby zatrudnione muszą dbać o swoje bezpieczeństwo i nie mogą samodzielnie decydować o ubiorze w momencie, gdy regulamin mówi inaczej.

Dodatkowo każdy zatrudniony pracownik jest nadzorowany przez osoby zarządzające, w tym też samego szefa. Jeśli więc zostaną odkryte pewne nieprawidłowości, mogą zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.

Skąd pracownik otrzymuje odzież ochronną?

Ubrania robocze są zazwyczaj przekazywane pracownikowi z magazynu, jaki znajduje się na terenie zakładu pracy. W niektórych sytuacjach pracodawca może zalecić osobie zatrudnianej, aby samodzielnie dokonała ona zakupu ubrań i obuwia do pracy.

To skąd pracownik otrzyma ubrania robocze, zależy od panujących zasad w danej firmie. Co więcej, istnieje też możliwość zakupu odzieży przez pracownika, co jest równie często stosowaną praktyką. Każdy zatrudniony pracownik musi zostać dobrze wyposażony, aby praca była przede wszystkim komfortowa.

Może spodobać Ci się również:

Zabieg laserowego zamykania naczynek

Zabieg laserowego zamykania naczynek

26 maja 2019

Na pewno nieraz słyszymy o różnych nowinkach, które wprowadza medycyna estetyczna w celu poprawienia zdrowia i wyglądu skóry. Zamykanie naczynek za pomocą lasera to zabieg, który przeprowadza się już od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady