wtorek, 25 czerwca 2024r.

Klej do papieru – klejenie książek w introligarstwie to wielkie wyzwanie. Czym musi charakteryzować się spoiwo?

Klej do papieru - klejenie książek w introligarstwie to wielkie wyzwanie. Czym musi charakteryzować się spoiwo?

Proces introligatorski jest niezwykle skomplikowany. Trzeba zastosować w nim odpowiednie maszyny oraz technologię, jednak to nie wszystko – potrzeba także dobrych klejów. Na rynku dostępne są różne, warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje mamy do wyboru oraz czym powinien charakteryzować się odpowiedni produkt.

Kleje glutynowe

Jest to spoiwo pochodzenia zwierzęcego, najczęściej produkowane z substancji wytwarzanej ze skór i kości. W szczególności charakteryzuje ten wyrób to, iż doskonale i trwale klei ze sobą materiały na bazie celulozy. Mowa tu zatem o tekturze czy kartonach – jest to idealny klej do papieru. Co ważne, bardzo dobrze łączy także elastyczne materiały. Wszystko dlatego, iż szybko działa.

Kleje dyspersyjne

Drugi często wykorzystywany rodzaj. Charakteryzuje się niezwykle wysoką adhezją. Poza tym, cechuje go bardzo duża wytrzymałość spoiny. Ważne jest także to, iż jest odporny na upływ czasu. Kleje dyspersyjne często stosuje się w klejeniu bezszyciowym. Działają dwuetapowo: w pierwszym etapie woda, która zawarta jest w produkcie, wnika w powierzchnię łączonych materiałów. Potem dopiero odparowuje powierzchniowo. 

Kleje topliwe

Wymieniając kleje do papieru stosowane w introligatorstwie wspomnieć należy także o tym rodzaju. Często stosowany w klejeniu bezszyciowym, przed użyciem należy go najpierw stopić i podgrzewać do temperatury, w której osiąga właściwości łączące. Ważne jest jednak, aby korzystając ze spoiw topliwych zastosować odpowiednią technologię oraz urządzenia.

Dobry klej introligatorski, czyli jaki?

Choć na rynku dostępnych jest wiele produktów, ten najlepszy musi charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim, po wyschnięciu powinien pozostać bezbarwny. Wszystko ze względów estetycznych. Po drugie, nie może się kruszyć. Jest to niezwykle ważne, w innym wypadku sklejenie będzie nietrwałe. Dobrym rozwiązaniem są zatem kleje Henkel.

Produkt musi dość szybko zasychać. Dzięki temu, proces introligatorski przebiegać będzie dużo szybciej i efektywniej. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli klejeniu ma być poddanych kilkaset, a nawet kilka tysięcy książek. W takim przypadku czas odgrywa bardzo ważną rolę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1503066375319 00fef06b159ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3OXx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak działa witamina C na twarz? Dlaczego warto wybierać produkty zawierające witaminę C?

1 stycznia 2023

Stosowanie kosmetyków do twarzy jest bardzo ważnym elementem dbania o skórę, ponieważ w ten sposób możemy poprawić jej wygląd oraz kondycję. Obecnie bardzo dużo kosmetyków zawiera witaminę C, która bardzo…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady