czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Poziomowanie łat podczas remontu dachu.

unnamed file 2

 

Budowa czy kapitalny remont dachu to zadanie, które tak naprawdę składa się z wielu czynności. O ile niektóre prace budowlane czy remontowe może wykonać amator, który lubi takie prace i nie boi się chociaż spróbować, o tyle dach to już konstrukcja, która wymaga fachowców. Ich wiedza przekłada się na prawidłowo wykonanie pracy i jej szybkość.

Czym się zajmuje dekarz?  

Dekarz zajmuje się naprawą lub budową dachu. Oznacza to pracę na znacznych wysokościach, dodatkowo na podłożu pochyłym. Nie jest łatwo utrzymać na niej równowagę, a co dopiero wykonywać czynności. Przenoszenie desek, łat, dachówek, montowanie izolacji, pokrycia dachowego, docinanie pod odpowiednim kątem. To wszystko to wiele działań, które są czasochłonne. A czas to pieniądz. Dlatego najlepiej, jeśli budową lub remontem Twojego dachu zajmą się ludzie, którzy wiedzą, co robią.

Zwłaszcza remont dachu na budynku, który jest już użytkowany to trudna procedura. Osoby, które w nim mieszkają, z pewnością nie czują się komfortowo bez ochrony nad głową. Przeszkadza im na pewno sam okres robót, hałas, który jest nieodzowny i chaos spowodowany pracami, materiałami, bałaganem wokół domu i ekipą na dachu. Remont powinien zostać wykonany jak najszybciej także dlatego, żeby w razie pogorszenia pogody nie było żadnych strat wynikłych z zalania deszczem. Przemoknięta konstrukcja budynku będzie narażona na tworzenie się pleśni i grzybów, których potem trudno się pozbyć.

Nowa konstrukcja czy sztukowanie starej więźby dachu?

Jeżeli tylko stan materiałów na to pozwala, to wykorzystuje się starą konstrukcję, poprawia, wymienia tylko te elementy, które są ewidentnie uszkodzone. To duża oszczędność na samym surowcu. Często stary dach jest mocno powykrzywiany i niezbędne jest jego prostowanie. Deski i stare drewniane kliny z biegiem lat się zeschły, inne uległy zniszczeniu i więźba pod wpływem ciężaru pokrycia się wykrzywia. To wszystko trzeba poprawić przed położeniem nowej dachówki czy blachy. Do prostowania łat używamy klinów. Są one docinane pod odpowiednim kątem na bieżąco, co jest czynnością bardzo czasochłonną i wymagającą sporo wprawy. Musi być do tego użyte drewno o odpowiedniej wilgotności (wysuszone), żeby nie pracowało pod wpływem zmiennych temperatur, jakie wytwarzają się pod dachem.

Nowczesne rozwiązania w klinach dekarskich.

Obecnie na rynku pojawiły się kliny dekarskie do prostowania i poziomowania łat dachowych. Są z polietylenu, więc nie ulegają zmiennym temperaturom i nie reagują na wilgoć. Są bardzo trwałe i przyspieszają cały etap prostowania łat, ponieważ nie trzeba ich docinać. Dodatkowo ząbkowana konstrukcja ułatwia ich montowanie i przyspiesza całość prac. To doskonała wiadomość tak dla dekarzy jak i dla mieszkańców remontowanego budynku.

   

 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje wynajem busa z kierowcą?

1 stycznia 2021

Niezależnie od tego, czy szukamy busa dla pracowników, czy chcemy go wynająć jako osoby prywatne, na przykład na wycieczkę z większą grupą znajomych czy rodziny, trzeba dobrze przemyśleć decyzję. Nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady