środa, 24 kwietnia 2024r.

Tektura jako produkt ekologiczny

Tektura jako produkt ekologiczny

Tektura to jedno z tworzyw, które poddaje się recyklingowi. Uważana jest za najgrubszy materiał papierniczy, powstający poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Wykorzystujemy ją zarówno w przemyśle technicznym, jak i spożywczym. Odpowiednia segregacja makulatury pozwala na jej przetworzenie oraz ponowne wykorzystanie. Tektura to niezwykle wydajny materiał, który w znaczący sposób może przyczynić się do ochrony środowiska.

Tektura – rodzaje

W Polsce największy odsetek opakowań tekturowych obserwuje się w przemyśle gastronomicznym. Wykorzystywana jest w przedsiębiorstwach cukierniczych, restauracjach, pizzeriach czy barach szybkiej obsługi.

Tekturę możemy podzielić na dwie kategorie, które wykorzystywane są przez producentów opakowań tekturowych. Należą do nich: tektura falista oraz lita. Falista składa się z kilku warstw masy papierniczej, przy czym jej środkowa część jest falowana. Dzięki temu rozwiązaniu tektura staje się sztywna i wytrzymała, może być wykorzystywana do przenoszenia różnego rodzaju materiałów. Coraz większa liczba producentów opakowań kartonowych stara się udoskonalić swoje wyroby poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, których zadaniem jest minimalizacja niekorzystnego wpływu na środowisko związanego z procesem produkcji.

Tektura – wpływ na środowisko

Jako producenci pudełek kartonowych dbamy o to, by nasze produkty w pełni podlegały recyklingowi. Podobnie jak inni producenci kartonów wiemy, iż tzw. tektura falista bez trudu może zastępować tworzywa sztuczne. Jej skuteczność zależy wyłącznie od liczby zastosowanych warstw. Dbamy o wysoką jakość wykorzystywanego surowca, pamiętając przy tym, aby proces produkcji z roku na rok stawał się coraz bardziej przyjazny dla środowiska.

Tektura – zastosowanie

Tektura służy do produkcji opakowań. Ponadto chroni powierzchnię przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz amortyzuje uderzenia. Podczas przeprowadzek chroni zapakowane przedmioty przed mechanicznymi uszkodzeniami. Producent opakowań kartonowych gwarantuje, iż sprawdzą się podczas prac budowlanych czy w branży motoryzacyjnej. Tektura, w której przechowujemy mleko lub pozostałe substancje, dodatkowo musi zawierać specjalną folię ochronną. Takie opakowania również podlegają recyklingowi. Ważne jest to, aby były odpowiednio segregowane, gdyż wyłącznie czysty materiał może zostać przetworzony.

Produkty wytworzone z tektury są przyjazne dla środowiska, a dzięki zastosowanym technologiom można je w pełni przetworzyć oraz ponownie wykorzystać.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jak wybrać odzież bhp?

1 stycznia 2021

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają od pracodawców wyposażenia pracowników w odpowiednią odzież ochronną lub roboczą w zależności od rodzaju wykonywanych obowiązków. Jak dobrać odzież dla pracowników? Gdzie ją kupić?…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady