środa, 24 kwietnia 2024r.

Zakup mieszkania na co zwrócić uwagę? Jakie kwestie podczas zakupu są najważniejsze?

unnamed file 6

Posiadanie własnego mieszkania to bardzo ważna kwestia dla wielu z nas. Jednak, zanim takie mieszkanie stanie się naszą własnością, trzeba poświęcić czas na znalezienie lokum, które sprosta naszym wymaganiom. Zakup nieruchomości to poważna sprawa, dlatego każda decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Na co, więc powinniśmy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie i dlaczego jest to tak ważne?

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Jeżeli znajdziemy mieszkanie, które nam się spodoba i stwierdzimy, że chcemy go kupić, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Poza oglądaniem wnętrza domu kupujący ma prawo przejrzeć dokumentację związaną z powstawaniem nieruchomości. Chodzi tutaj głównie o pozwolenie na budowę oraz to, kto ma prawo do zarządzania gruntem.

W momencie, gdy przystąpimy już do podpisania umowy, należy zapoznać się z każdym punktem. Osoby kupujące mieszkanie muszą wiedzieć, co podpisują, a w razie niejasności wyjaśnić to, co jest dla nich niezrozumiałe.

Ważna jest również lokalizacja, w której kupimy nieruchomość. Spokojna i bezpieczna okolica to gwarancja naszego bezpieczeństwa, a więc nie można pominąć tej kwestii. Co więcej, wszelkie nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin powstają w miejscach, które mają wpływ na komfort nowych nabywców.

Czy można kupić mieszkanie, które jeszcze nie istnieje?

Zdarza się, że niektórzy nabywają mieszkanie, które jeszcze nie powstało. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ popyt na niektóre mieszkania jest ogromny, przez co szybko zostają one sprzedane. Warto również wiedzieć, że lokale, które jeszcze fizycznie nie istnieją są tańsze, a więc jest to świetna okazja do nabycia nieruchomości po niższej cenie.

Niemniej jednak, pomimo mniejszych wydatków zakup domu, który będzie dopiero powstawać lub jest w trakcie budowy, wiąże się z pewnym ryzykiem. Deweloperzy nie zawsze są uczciwi, przez co klienci mogą stracić pieniądze. Odzyskanie swojej należności w momencie oszustwa ze strony dewelopera jest bardzo trudne i wymaga czasu.

Jaką umowę należy podpisać?

W zależności od tego, z jakiego rynku wybierzemy mieszkanie rodzaje podpisywanych umów, mogą się różnić. W sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera pierwszym dokumentem, jaki podpiszemy, będzie umowa rezerwacyjna. Następnie podpisywane są kolejno: umowa przedwstępna oraz deweloperska.

Ostatecznie zawierana jest umowa finalna, która powoduje, że osoba kupująca staje się właścicielem. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, mamy do czynienia z umową przedwstępną, a w późniejszy czasie zawierana jest umowa, która przenosi własność na nowego właściciela.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje wynajem busa z kierowcą?

1 stycznia 2021

Niezależnie od tego, czy szukamy busa dla pracowników, czy chcemy go wynająć jako osoby prywatne, na przykład na wycieczkę z większą grupą znajomych czy rodziny, trzeba dobrze przemyśleć decyzję. Nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady