poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Dentysta na NFZ – co obejmuje? Z jakiego zakresu świadczeń może skorzystać pacjent?

photo 1468493858157 0da44aaf1d13cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxkZW50aXN0JTIwZGVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2Mzk0MTYyNTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Wizyty stomatologiczne są tak samo ważne, jak wizyty u innych lekarzy. Oznacza to, że nie powinniśmy unikać stomatologa, ponieważ stan zębów ma ogromne znaczenie dla zdrowia ogólnego. Z usług dentysty możemy skorzystać w ramach NFZ oraz prywatnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że wielu pacjentów chce korzystać wyłącznie z wizyt refundowanych. Na jakie, więc usługi możemy liczyć, jeżeli chodzi o wizyty na NFZ?

Wizyty w ramach NFZ – na co może liczyć pacjent?

Każdy pacjent, który zapisze się na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia uprawniony jest do otrzymania określonych świadczeń. Do podstawowych czynności, jakie może wykonać stomatolog zaliczamy: badanie kontrolne, leczenie stomatologiczne (w tym również leczenie kanałowe zębów od 1 do 3), zdjęcie RTG, ekstrakcja zębów, usunięcie kamienia, częściowe protezy, czy leczenie zmian pojawiających się na błonie śluzowej jamy ustnej. Ponadto możemy także skorzystać ze znieczulenia, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta podczas leczenia.

W przypadku wypełnienia zębów warto również wiedzieć, jakie wypełnienia stosowane są przez dentystę. Niestety nie wszystkie zęby wypełniane są białymi plombami, a jedynie te przednie. W pozostałych zębach stomatolog zazwyczaj zakłada plomby amalgamatowe.

Czy leczenie na NFZ jest wystarczające?

Niestety zakres świadczeń dostępny dla pacjentów w ramach NFZ nie jest wystarczający. Wiele tych świadczeń jest ograniczonych m.in. leczenie kanałowe, które nie przysługuje na wszystkie zęby. Oczywiście pacjent może skorzystać z podstawowego leczenia, które także ma duże znaczenie dla stanu jamy ustnej.

Każda ubezpieczona osoba ma prawo do skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego w ramach NFZ. Dzięki temu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, które w wielu przypadkach mogłyby się okazać zbyt wysokie. Należy, jednak wiedzieć, że pomimo określonego zakresu świadczeń nie powinniśmy rezygnować z wizyt na NFZ, ponieważ stomatolog Białystok NFZ również świadczy wysokiej jakości usługi.

Czy leczenie na NFZ różni się od leczenia prywatnego?

Istnieje przekonanie, że jakość leczenia stomatologicznego na NFZ jest gorsza, niż w przypadku wizyt prywatnych. Na szczęście nie jest to prawdą, ponieważ każdy gabinet dentystyczny ma obowiązek udzielać wysokiej jakości świadczeń.

Ponadto stomatolog musi z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem podchodzić do każdego pacjenta bez względu na to czy leczenie jest refundowane, czy prywatne. Oczywiście zdarzają się miejsca, gdzie leczenie stomatologiczne odbiega od obecnych standardów, jednak takie sytuacje należą już do rzadkości.

Może spodobać Ci się również:

Chcesz oszczędzić czas? Wykorzystaj agregat tynkarski

Chcesz oszczędzić czas? Wykorzystaj agregat tynkarski

14 lipca 2019

Agregat tynkarski to niezwykle funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu szybko i profesjonalnie nałożymy tynk. Oferta producentów jest bardzo szeroka, a w zależności od modelu można nakładać nie tylko gotową suchą lub…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady