piątek, 26 kwietnia 2024r.

Jaki podkład pod lakier samochodowy? Sprawdź na co zwrócić uwagę

NORMAL Shutterstock 1717564837

Podkład lakierniczy, który nakładamy pod lakier samochodowy, ma pełnić zasadniczą funkcję – wpływać na atrakcyjny wygląd elementu lub całej karoserii samochodu. Przy poszukiwaniu odpowiedniego podkładu należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Na rynku istnieje bowiem wiele rodzajów podkładów lakierniczych, które wymagają innego zastosowania i aplikacji.

Podkłady mają różny czas wysychania, po którym można rozpoczynać szlifowanie. Szlifowanie na sucho lub mokro jest możliwe w zależności od wybranego produktu. W tym celu należy dokładnie czytać instrukcję i zalecenia producenta.

Grunty wytrawiające

Podkłady wytrawiające i reaktywne, jak nazwa wskazuje, służą wytrawieniu. Można je więc nakładać na aluminium lub stal, a ich zaletą jest bardzo dobra przyczepność. Te podkłady mogą składac się z jednego lub dwóch komponentów. Przy użyciu tego podkładu trzeba pamiętać, że wchodzi on w reakcje ze szpachlówką i lakierami, dlatego przez użyciem należy je oddzielić podkładem epoksydowym lub arylowym. Podkłady wytrawiające i reaktywne można nakładać na sucho lub mokro. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z instrukcją producenta.

Podkłady na przyczepność, bo i z takimi określeniami można spotkać się na rynku, są dedykowane do powierzchni z tworzych sztucznych, którym mają nadać odpowiednią lepkość.

Zabezpieczenie przed korozją

Antykorozyjne zabezpieczenie zagwarantują podkłady epoksydowe, na bazie mieszanki żywic epoksydowych i innych składników. Tego typu podkłady sprawdzą się przy zabezpieczeniu powierzchni metalowych w samochodach ciężarowych, osobowych czy maszynach rolniczych.

Warto wiedzieć, że epoksydowy podkład nie zatrzyma korozji a spowoduje, że przestaniemy ją dostrzegać. Tego rodzaju substancje cechują się dużą przyczepnością do podłoża i dużą odpornością.

Oddzielenie szpachlówki, wypełnienie

W oddzieleniu szpachlówki poliestrowej od warstwy lakierów nawierzchniowych pomoże podkład akrylowy Novol. Akrylowe podkłady posiadają także właściwości wypełniające. Najczęściej są dwuskładnikowe i należy je utwardzać specjalnym, kompatybilnym do rodzaju podkładu, utwardzaczem. Po określonym czasie podkład można szlifować na sucho lub mokro w zależności od produktu.

Podkłady w aeorozlu

Kiedy sięgnąć po podkład w sprayu? W przypadku mniejszych ubytków, przy konieczności szybkiej naprawy, bez większych wypełnień. Ten rodzaj podkładu nie wymaga posiadania kompresora czy specjalnego pistoletu natryskowego. Niestety w przypadku podkładu w areozolu musimy liczyć się z większym kosztem oraz brakiem wielu funkcjonalności.

Może spodobać Ci się również:

Jaki biznes będzie modny w 2020 roku? Co czeka nas w przyszłości?

Jaki biznes będzie modny w 2020 roku? Co czeka nas w przyszłości?

24 maja 2019

Rzeczywistość gospodarcza z roku na rok ulega coraz większym zmianom. Zdecydowana większość ludzi nie jest zatem wstanie przewidzieć przyszłości czy zaplanować sobie kariery zawodowej na najbliższe lata. Amerykańskie agencje publikują…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady