środa, 24 kwietnia 2024r.

Jak dobrać buty do biegania po asfalcie?

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNjQyMDY4NTMyixlibrb 1.2.1q80w1080

Amatorów biegania z roku na rok jest coraz więcej. Nic dziwnego, ponieważ to dyscyplina, która nie wymaga szczególnego przygotowania i akcesoriów. Ale jest jeden aspekt, na który każdy pasjonat joggingu powinien zwrócić szczególną uwagę – mowa oczywiście o dopasowanych butach do biegania. W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak dobrać produkty idealne do biegu po asfalcie…

Kilka wiadomości o rodzaju podłoża

Nawierzchnia asfaltowa odznacza się dużą twardością. To materiał, który w mniejszym stopniu amortyzuje nasze kroki, dlatego należy zadbać o buty z elastyczną podeszwą. Tutaj sprawdzą się profesjonalne buty do biegania z kauczukowym spodem, który pomoże w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała podczas stawianych kroków.

Niewłaściwy dobór obuwia może stać się przyczyną bolesnych problemów. Jednym z najpopularniejszych jest ból piszczeli, który pośrednio wynika z nieodpowiedniej amortyzacji kroków w trakcie biegu. Ćwicząc w źle dobranych butach narażamy się także na urazy kończyn, takie jak zwichnięcia lub skręcenia.

Liczy się również ułożenie stopy…

Podczas zakupu butów, warto sprawdzić, czy produkty zawierają wygodne wkładki. Najlepiej gdy mają one ergonomiczny kształt wzmacniający śródstopie. W trakcie biegania ta część kończyny musi znosić największe obciążenia, dlatego warto postawić na obuwie, które pomoże rozłożyć napięcia. Przeciążenie podeszwy stóp może doprowadzić do rozwoju zwyrodnień stawowych, na przykład ostrogi piętowej.

Wybieraj produkty, które będą w pełni odpowiadać twoim potrzebom. Jeśli w trakcie próby odczujesz dyskomfort, wypróbuj inne buty męskie do biegania. Mają one regulować pracę kończyn i zapewnić bezpieczny trening, dlatego warto starannie wybrać takie obuwie, które doskonale będzie pasować.

Jaki rozmiar powinny mieć buty do biegania?

To akcesoria, które muszą ściśle przylegać do stopy. Najlepiej, więc gdy są maksymalnie pół rozmiaru dłuższe, wówczas kończyna nie będzie się w nich ślizgać. Zbyt małe obuwie w skrajnych przypadkach może wywołać złamania palców. Z kolei jogging w dużych butach znacznie zwiększa ryzyko skręcenia kostki.

Od tego, jakie buty do biegania kupisz zależy pomyślność treningów. Ułożenie stóp podczas biegu ma szczególne znaczenie i może pośrednio wpływać na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jogging nie wymaga zaawansowanych akcesoriów, mimo tego uznawany jest za jedną z trudniejszych aktywności. Dlatego dobierając obuwie kieruj się przede wszystkim rozsądkiem i komfortem.

Może spodobać Ci się również:

Pizza - zdrowa czy niezdrowa? Obalamy mity!

Pizza – zdrowa czy niezdrowa? Obalamy mity!

10 sierpnia 2019

Pizza, chociaż to potrawa stricte włoska, jest ulubionym daniem na całym świecie, a pizzeria – znanym lokalem, niezależnie, gdzie pojedziemy. Polacy lubią ją szczególnie, chociaż czasem zniechęcają nas opinie, że…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady