poniedziałek, 06 maja 2024r.

Co to jest higiena pracy? Dowiedz się, jak przepisy regulują kwestię hałasu w miejscu pracy?

photo 1461088945293 0c17689e48acixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Higiena pracy to ważne określenie, które dotyczy wszystkich osób zatrudnionych. Każde miejsce pracy, powinno być dostosowane w taki sposób do wykonywania pracy, aby była ona komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. Dowiedz się zatem, czym jest higiena pracy i jak musi być dostosowane miejsce pracy do pracownika?

Higiena pracy – co to jest?

Określenie higieny pracy polega na kontrolowaniu zagrożeń, jakie mogą wystąpić w środowisku pracy. Higiena pracy ma na calu ochronę zdrowia osób zatrudnionych. Poza tym istotna jest też wygoda pracy, ponieważ przekłada się to w dużej mierze na efekty pracy i wydajność pracownika.

Kontrola zagrożeń, jeżeli chodzi o zdrowie pracownika jest bardzo ważna, ponieważ w przeciwnym razie częstotliwość wypadków w miejscach pracy byłaby bardzo częsta, a osoby zatrudnione nie czułyby się bezpiecznie. Warunki zatrudnienia muszą być, więc dostosowane do specyfikacji pracy. Pracodawcy muszą zadbać o to, żeby wszystko przebiegało zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy.

Hałas w miejscu pracy, a bezpieczeństwo pracowników

W wielu miejscach pracy generowany jest duży hałas. Głośne dźwięki zazwyczaj są wynikiem działania maszyn, ale nie jest to jedyny czynnik powodujący hałas. Należy wiedzieć, że kwestia hałasu w pracy również jest uregulowana przez przepisy, dzięki czemu chronione jest zdrowie pracownika.

Oznacza to, że jeśli hałas przekracza określone normy, to pracownicy zobowiązani są do stosowania środków ochrony słuchu m.in. stopery do uszu. Akcesoria te powinien zapewnić pracodawca, pamiętając o prawidłowym dostosowaniu ich do natężenia dźwięku.

Długotrwałe narażanie się na głośne dźwięki grozi pogorszeniem, a nawet utratą słuchu. Niestety zdarza się, że zmiany te są nieodwracalne, w konsekwencji czego słuch już nigdy nie wróci do takiego stanu, jak wcześniej.

Dlaczego należy unikać głośnego hałasu?

Wbrew pozorom nawet krótkotrwałe narażenie się na duży hałas, może mieć pewne konsekwencje dla zdrowia, nawet gdy bezpośrednio tego nie odczujemy. Co więcej, już dźwięki w przedziale 35 db – 70 db negatywnie oddziałują na organizm.

Taki hałas nie odpowiada wyłącznie za gorszy słuch, ale też problemy w skupieniu się, utrudnione zasypianie, brak koncentracji, gorszą efektywność pracy. Ponadto może pojawić się również przyspieszone bicie serca, czy bóle głowy. Unikanie takich dźwięków i przebywanie w cichym otoczeniu, a w razie potrzeby stosowanie ochronników na uszy, daje gwarancję zachowania dobrego słuchu, co przekłada się na znacznie lepsze zdrowie i samopoczucie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1515525941374 fe3a8803f768cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Nnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0Mwixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z żurawiny – idealny lek na zapalenia wszelkiego rodzaju

1 lutego 2023

Sok żurawinowy był badany od dziesięcioleci pod kątem wielu korzyści zdrowotnych. Oprócz tego, że jest bogaty w przeciwutleniacze i witaminę C, jednymi z najsilniejszych składników odżywczych w żurawinie silne naturalne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady